15 listopada 2023 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było pasowanie wielkim ołówkiem przez panią dyrektor. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.
Pasowanie na ucznia.
Pasowanie na Przedszkolaka.
W dniu 24 listopada w oddziale przedszkolnym odbyło się Pasowanie na Przedszkolaka. Dzieci z dużym zaangażowaniem zaprezentowały swoje nowo zdobyte umiejętności wokalne oraz recytatorskie. Mali artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami! Po części artystycznej dzieci ślubowały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani, pomagać kolegom i być dzielnym przedszkolakiem. Następnie pani dyrektor Krystyna Pakuła dokonała uroczystego pasowania przez symboliczne dotknięcie ramienia dziecka dużym ołówkiem. Ceremonia przebiegła w ciepłej i wzruszającej atmosferze, a maluchy oficjalnie stały się pełnoprawnymi uczniami przedszkola. Na twarzach gości było widać duże wzruszenie i radość. Dzieci otrzymały dyplomy, upominki oraz uczciły ten dzień pysznymi słodkościami przygotowanymi przez rodziców. Od tej pory z wesołą piosenką na ustach „Jestem sobie przedszkolaczek, nie grymaszę i nie płaczę…” wszystkie nowo pasowane przedszkolaki z wielką ochotą przybywają do przedszkola. Życzymy wiele radości, kreatywnej zabawy i wielu fascynujących przygód edukacyjnych każdego dnia.
Uroczysty apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Dnia 13 listopada 2023 r. w naszej szkole odbył się apel z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klasy IV i klasy V podczas uroczystości przypomnieli historię niewoli naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami i recytacją wierszy, co pozwoliło widzom głębiej przeżyć tamte chwile. Na zakończenie społeczność szkolna odśpiewała hymn Mazurek Dąbrowskiego. Montaż słowno-muzyczny przygotowały panie Kornelia Szuchnicka i Dorota Zalewska.
4
SZKOŁA DO HYMNU.
Nasza szkoła włączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Jak co roku, w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości, o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewaliśmy wspólnie hymn Rzeczpospolitej Polskiej.
Udział w programie edukacyjnym „Skąd się biorą produkty ekologiczne”.
Okres przedszkolny jest niezmiernie ważnym etapem kształtowania się postaw determinujących aktualne i przyszłe zachowania dotyczące zdrowia. Dlatego też istotne jest kształcenie dzieci w zakresie prawidłowego żywienia już od najmłodszych lat.
W dniu 27 października, dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w programie edukacyjnym pt. ,,Skąd się biorą produkty ekologiczne”. Podczas zajęć wszystkie przedszkolaki z zainteresowaniem oglądały książeczki. Obejrzały wiele produktów ekologicznych oraz znaczek ,,Eko”, jaki znajduje się na opakowaniu produktów, które przyniosły. Ponadto zapoznały się z filmem animowanym, w którym bohaterowie: Helenka i Krzyś wprowadzili w zagadnienia dotyczące zdrowego odżywiania i rolnictwa ekologicznego. Przedszkolaki dowiedziały się jak rozpoznać taką żywność i dlaczego warto właśnie ją wybierać. Omawiały także temat Piramidy Zdrowego Żywienia i jej zawartości. W ramach programu utrwaliły ważny temat przestrzegania podstawowych zasad higieny, w tym np. częstego mycia rąk. Pod nadzorem wychowawczyni, dzieci przygotowały pyszne muffinki z ekologicznej dyni. Wszystkie przedszkolaki stwierdziły, że produkty ekologiczne są pyszne i mają bardzo duży wpływ na ich rozwój fizyczny, intelektualny, emocjonalny oraz na zdolność uczenia się.
3
BohaterON – włącz historię!
W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klas VI-VIII już po raz szósty przyłączyli się do ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię!, która ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.
Najpierw młodzi ludzie zapoznali się z różnymi informacjami i ciekawostkami na temat Powstania Warszawskiego oraz obejrzeli jeden z odcinków programu Co za historia zatytułowany Powstanie Warszawskie. Następnie mieli okazję wysłuchać nagrania opowiadania Magdaleny Górskiej pt. Iskra nadziei, którego bohaterką jest 11-letnia Janka mieszkająca w Warszawie przy ulicy Złotej w czasach II wojny światowej. Dzięki prowadzonemu przez dziewczynkę pamiętnikowi, mogli poznać wydarzenia historyczne sprzed 79 lat, opowiedziane z perspektywy dziecka.
Na koniec uczniowie zapoznali się z wybranymi biogramami Powstańców Warszawskich oraz rozwiązali quiz na temat Powstania Warszawskiego w aplikacji Kahoot.
Organizatorzy szkolnej akcji – pani Marta Fornal oraz pan Andrzej Adam Szydłowski – dziękują uczniom za wspaniałą postawę i zaangażowanie, chęć poznawania historii Polski oraz aktywny udział w zajęciach edukacyjnych.
Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć na stronie internetowej: https://bohateron.pl/.
1
Powiatowy Bieg Niepodległości "1918 Metrów Wolności".
W dniu 9 listopada 2023 roku odbył się Powiatowy Bieg Niepodległości "1918 Metrów Wolności". Trzeba przyznać, że tym razem pogoda rozpieszczała zawodników - było pięknie, słonecznie i ciepło. Naszą szkołę w biegach reprezentowało 8 uczniów oraz nauczyciel pan Krzysztof Kosacki. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale oraz flagi Polski. Zawodnikom serdecznie gratulujemy zaangażowania oraz uzyskanych wyników. Dziękujemy za godne reprezentowanie Szkoły Podstawowej w Boguszach.
Dokąd zmierza świat bez nietoperza?
W dniu 18 października 2023 r. trzy uczennice naszej szkoły: Laura Sawko, Izabela Repucho i Aleksandra Rogalska, reprezentowały naszą w szkołę w międzyszkolnym konkursie wiedzy przyrodniczej o Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej w Supraślu. Od ponad 20 lat konkurs ten cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodych przyrodników. Tematem przewodnim tegorocznej edycji były nietoperze. Uczniowie zmierzyli się w dwóch kategoriach: praktycznej i teoretycznej. W części praktycznej wykonywali tematyczne prezentacje multimedialne zgodne z hasłem konkursu a w części praktycznej rozwiązywali test wiedzy w Akademii Supraskiej. Z wiedzą o nietoperzach zmierzyło się 52 uczniów z 14 szkół podstawowych. Nasze uczennice zajęły bardzo wysokie lokaty w części teoretycznej oraz otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe. Uczestnicy konkursu wysłuchali ciekawych wykładów na temat nietoperzy i poszerzyli swoją wiedzę na temat Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Spotkanie zakończyło się integracyjnym ogniskiem.
Uczennice wzbogaciły się w nowe doświadczenia, znajomości a przede wszystkim przekonały się dokąd zmierza świat bez nietoperza.
Dzień Dyni.
31 października Samorząd Uczniowski zorganizował Dzień Dyni. Tego dnia w naszej szkole królował kolor pomarańczowy. Ten, kto miał na sobie element w tym kolorze był zwolniony z odpytywania i pisania niezapowiedzianej kartkówki. Przewodnicząca samorządu przeprowadziła również konkurs wiedzy o walorach odżywczych tego jesiennego warzywa oraz ciekawych faktach na jego temat. Uczniowie z zaangażowaniem odpowiadali na pytania, za co otrzymali słodki upominek.
6
Nasi uczniowie w stolicy - wycieczka do Warszawy.
W dniu 25.10.2023 r. uczniowie klas 6, 4 i 8 uczestniczyli w wycieczce do Warszawy Udało się zobaczyć i zwiedzić ciekawe miejsca w stolicy. Uczniowie odwiedzili interaktywne Muzeum ,,Pintball Station” w centrum Warszawy, które posiada 100 fliperów i gier arcade. Następnie z przewodnikiem zwiedzili Stadion Narodowy. Poznali historię Polskiego Radia, obserwowali realizację audycji ,,na żywo” w studiach Czwórki, Polskiego Radia Kierowców, newsroom oraz redakcję Portalu polskieradio.pl. Oto fotorelacja:
31
Światowy Dzień Owoców i Warzyw.
Z okazji Światowego Dnia Owoców i Warzyw oraz w ramach „Programu dla szkół – Owoce i warzywa w szkole” uczniowie klas 1-3 przygotowały smaczne i zdrowe szaszłyki z ulubionych owoców. Przypomnieliśmy również dlaczego warto je jeść nie tylko od święta. Każdy uczeń wie, że są ważne dla naszego organizmu, gdyż są źródłem witamin, dostarczają energię a także wzmacniają naszą odporność. Wszystkim bardzo smakowała owocowa przekąska a jej przygotowanie sprawiło dużo radości. Tego dnia było smacznie, zdrowo i kolorowo….:)
3
Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych.
W październiku, jak co roku, biblioteka aktywnie obchodziła Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych, które jest doskonałą okazją do pokazania biblioteki, jako miejsca przyjaznego uczniom, integrującego, umożliwiającego rozwijanie zainteresowań.
Hasło tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmiało: „BIBLIOTEKA SZKOLNA: MOJE SZCZĘŚLIWE MIEJSCE, W KTÓRYM KWITNIE KREATYWNOŚĆ I WYOBRAŹNIA”Został zorganizowany konkurs detektywistyczno – ortograficzny „ Sto polskich miejscowości” dla uczniów klas V- VIII.
I miejsce
Izabela Repucho
II miejsce
Katarzyna Kreczko
Wiktoria Deputat
Uczennice otrzymały oceny wzorowe z języka polskiego i punkty za aktywność.
Natomiast 24 października wręczono nagrody klasom, które pięknie przystroiły drzwi do swoich sal lekcyjnych elementami nawiązującymi do wybranej książki w ramach szkolnego konkursu „ Drzwi do książki”. Zwycięskie klasy IV i V otrzymały tydzień bez sprawdzianów i kartkówek. Natomiast klasa II słodki upominek.
Przez cały październik w bibliotece szkolnej odbywał się kiermasz tanich książek.
Klasa VIII wraz z p. Justyną Kondrat przygotowała prezentację multimedialną pt. „ Patroni roku 2023”. Prezentacja przedstawiała sylwetki 11 patronów roku 2023 ustanowionych przez Sejm i Senat. Są nimi: Wisława Szymborska, Aleksander Fredro, Wojciech Korfanty, Mikołaj Kopernik, Jan Matejko, Paweł Edmund Strzelecki, Jerzy Nowosielski, Aleksandra Piłsudska, Jadwiga Zamoyska, Maurycy Mochnacki i Włodzimierz Przerwa-Tetmajer. Rok 2023 ustanowiono również rokiem Pamięci Bohaterek I Bohaterów Getta Warszawskiego.
W październiku również odbyło się pasowanie uczniów klas I na czytelników oraz został rozstrzygnięty konkurs na Mola książkowego.
Serdecznie zapraszam po nowości wydawnicze zakupione w ramach NPRCZ.
9
Pasowanie uczniów klasy I na czytelników biblioteki.
W dniu 24 października 2023 r. odbyło się oficjalne pasowanie uczniów klasy I na czytelników biblioteki Szkoły Podstawowej w Boguszach. Uczniowie kl. V przygotowali z tej okazji przedstawienie i zaprosili swoich najmłodszych kolegów w podróż do biblioteki szkolnej. Pani dyrektor Krystyna Pakuła pasowała wszystkich uczniów „Wielką księgą bajek” na czytelników biblioteki Szkoły Podstawowej w Boguszach. Na pamiątkę uroczystości uczniowie otrzymali dyplomy oraz kolorowe zakładki do książek. Następnie uczniowie I klasy odwiedzili po raz pierwszy szkolną bibliotekę, zapoznali się z budową książki, nauczyli się podstawowych zasad obowiązujących przy wypożyczaniu wolumenów, przyswoili regulamin obowiązujący w bibliotece. Jednak kulminacyjnych punktem była możliwość pierwszego wypożyczenia książek.
Wycieczka uczniów klas 0-III oraz ZWP do lasu.
Wtorek, 17 października dla uczniów klas młodszych był dniem pełnym wrażeń. Uczniowie wybrali się na wycieczkę do lasu. Celem wizyty była obserwacja przyrody. Dzieci słuchały odgłosów ptaków, patrzyły, dotykały, zbierały „skarby”, posługiwały się lornetkami oraz lupami. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznały różnorodność szaty roślinnej: drzewa iglaste i liściaste, krzewy, mchy i runo leśne. Dzieci nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie. Dowiedziały się, co zrobić w sytuacji, gdy zgubią się w nieznanym terenie. Poznawały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt. Doświadczyły, że las to źródło świeżego powietrza.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.
W ramach NPRCZ biblioteka szkolna zakupiła rozdzielacze alfabetyczne do książek. Cały księgozbiór został uporządkowany alfabetycznie. Natomiast zakupione książki stoją na nowym regale. Na korytarzu szkolnym wisi gazetka biblioteczna skierowana do rodziców „ Dlaczego warto zachęcać dzieci do czytania?”. Uczniowie oglądali miniserial pt.: „Mole książkowe” to bajka zrealizowana w ramach kampanii społeczno-informacyjnej Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 pod hasłem „Czytanie ma tylko dobre strony”. Bohaterami animacji są mole książkowe, które mierzą się z nie lada wyzwaniem. Czy uratują one świat książek przed zjadaczami papieru?
W ramach NPRCZ biblioteka szkolna ogłosiła konkurs na MOLA książkowego.
I miejsce
Błażej Cholewski
Kornelia Zubielik
II miejsce
Julian Wysocki
Cezary Rogalski
III miejsce
Oliwia Kasiukiewicz
Magdalena Maliton
Wyróżnienia
Maja Kruk
Sebastian Puciłowski
Nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców.
Dzięki środkom NPRCZ atrakcyjność księgozbioru wzrosła, dzieci chętnie zaglądają do biblioteki i wypożyczają nowości.
3
Ogólnopolski program: Dziel się Uśmiechem.
W październiku w klasach 0 – III realizowany był program "Dziel się uśmiechem - Bo zdrowie zębów ma znaczenie". Nasi uczniowie poznawali zasady prawidłowej higieny jamy ustnej, dowiedzieli się jak zapobiegać próchnicy oraz jak prawidłowo zadbać o uśmiech. W tym roku wiedzę dotyczącą zasad dbania o zęby uczniowie poznawali w towarzystwie wyjątkowych bohaterów: Super-wiewiórki oraz Super-dentystki Alicji. Postacie pomagały poznać 4 kroki dla zdrowych i czystych zębów poprzez łamigłówki i gry edukacyjne. Uczniowie otrzymali specjalne karty pracy z propozycją zadań, zabaw i eksperymentów oraz prezentacje multimedialne i animacje, które w ciekawy sposób wyjaśniły najważniejsze zasady prawidłowej higieny jamy ustnej.
„Szkoła pamięta”.
W dniu 24 września uczniowie z klas VI, VII oraz VIII uporządkowali miejsce pamięci - krzyża upamiętniającego policjantów rozstrzelanych w dn. 24 września 1939 r. przez sowieckich czołgistów w ramach realizacji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”.
"Dorzuć Misie".
Pod koniec września Fundacja Naszpikowani oraz Mój Kolorowy Autentyzm ogłosiły akcję zbiórki pluszowych maskotek. Uczniowie naszej szkoły chętnie włączyli się do akcji "Dorzuć Misie". Cieszymy się, że nasze zaangażowanie w zbiórkę pomoże przeprowadzić akcje charytatywne mające na celu pomoc osobom z chorobami nowotworowymi oraz dzieciom z autyzmem.
Uroczysta inscenizacja z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
W tym roku Dzień Edukacji Narodowej był wyjątkowy. Uczniowie postanowili nie tylko uświetnić go humorystyczną inscenizacją, ale również ogłosili Szkolną Galę Oskarową, a właściwie... Oskarowo-Jabłkową.
Początek uroczystości zapowiadał się spokojnie i niewinnie. Młodzi ludzie z klasy VI i VIII wyrecytowali kilka wierszy (bardziej i mniej poważnych), zaprezentowali dowcipy o życiu szkoły i humor z zeszytów szkolnych, pokazali typy pedagogów, z którymi można się spotkać w każdej placówce edukacyjnej (Anioła, Służbistę, Aktywistę, Sceptyka i Luzaka) oraz złożyli swoim nauczycielom serdeczne podziękowania i życzenia. Jednak w końcu z przytupem przeszli do clou programu, czyli Szkolnej Gali Oskarowo-Jabłkowej. Uczniowie nie pominęli żadnego pedagoga i pracownika szkoły. Każdy otrzymał wyjątkowe wyróżnienie i nagrodę w postaci niepowtarzalnego tytułu oraz rumianego jabłka. A tytuły były rzeczywiście niezwykłe: Zaradna Matka Dyrektorka, Przyjaciółka Ali i Kota, Pogromczyni Fałszywych Nutek, Znawczyni Chrząszcza i Chrabąszcza, Plusik i Minusik, Co Poeta Miał na Myśli, Żaden Exell Mi Niestraszny, Miłośniczka Pszczółek i Gżegżółek, Z Resuscytacją Mi do Twarzy czy Palcem po Mapie - to tylko niewielki wycinek z przyznanych mian. Nagrodzeni nie kryli radości, dając jej upust poprzez zastosowanie odpowiedniej mimiki twarzy, czyli szerokiego uśmiechu.
Na koniec przewodnicząca Rady Rodziców – pani Aneta Piekarska – skierowała kilka ciepłych słów do nauczycieli i pracowników szkoły, a pani dyrektor Krystyna Pakuła złożyła życzenia całej społeczności szkolnej oraz wyróżniła kilka nauczycielek za ich sumienną pracę oraz osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze.
10
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
Dnia 6 października 2023 roku w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie zmagali się z ciekawymi zadaniami wykorzystujacymi tabliczkę mnożenia.
Ekspertami tabliczki mnożenia okazali się:
Klasa IV - Alicja Raczkowska
Klasy V - Laura Sawko
Klasy VI - Aleksandra Rogalska
Klasy VII - Arkadiusz Zielenkiewicz
Klasy VIII - Piotr Tomasz Sawicki
Gratulujemy!
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Wszystkie