23 października 2024 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać, recytować wiersze i znają „Katechizm polskiego dziecka”. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było pasowanie wielkim ołówkiem przez panią Dyrektor. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.
Pasowanie pierwszoklasistów na ucznia.
- 8
Wycieczka do Olsztyna.
18 października 2024 r. uczniowie kl. 4-6 udali się w podróż do Olsztyna wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce i Szkoły Podstawowej nr 3 w Sokółce.
Pierwszym punktem programu było Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, którego siedzibą jest XIV-wieczny zamek gotycki, którym w latach 1516-1521 administrował Mikołaj Kopernik. Do dziś na ścianie krużganka pozostała unikalna pamiątka po jego pobycie – własnoręcznie wykonana doświadczalna tablica astronomiczna, a w zbiorach Biblioteki przechowywany jest inkunabuł medyczny z którego korzystał. Niepowtarzalny charakter zbiorów tworzą m.in. kolekcje: rzeźby gotyckiej i malarstwa religijnego Warmii, portretu holenderskiego oraz grafiki współczesnej. Podczas zajęć warsztatowych wykonaliśmy kolaż o Mikołaju Koperniku i pamiątkowe zdjęcie na ławeczce w towarzystwie wielkiego uczonego.
Następnym punktem programu było Muzeum Przyrody. Podczas warsztatów bawiliśmy się w tropicieli, rozpoznawaliśmy ślady zwierząt, rozpoznawaliśmy właścicieli pięknego poroża a także poznaliśmy bliżej gady i płazy. Szczególne zainteresowanie wzbudziła wystawa dużych ssaków Warmii i Mazur (żubry, jelenie, łosie) oraz ptaków.
Projekcja zjawisk astronomicznych w Planetarium, tłumacząca istnienie słońca i gwiazd pt. ”Ziemia, Księżyc, Słońce”, zakończyła część edukacyjną naszej wycieczki.
Ostatnim punktem wyjazdu był czas przeznaczony na zakup pamiątek i posiłek. Do domu wróciliśmy w późnych godzinach wieczornych pełni wrażeń.
25
Wszystko dla nauczyciela – pokaz mody nauczycielskiej i nie tylko...
W piatek, 11 października 2024 r., w naszej szkole obchodzony był w sposób wyjątkowo uroczysty Dzień Edukacji Narodowej. Tym razem, w ramach niespodzianki dla całej społeczności szkolnej, uczniowie przygotowali pokaz mody nauczycielskiej. Młodzież z wielkim humorem przedstawiła propozycje strojów dla nauczycieli, które „sprzedawane” były za kilkanaście uśmiechów pedagogicznych. Dowiedzieliśmy się, że nauczyciel matematyki nosi obszerny strój z motywami Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Kangur, nauczyciel przyrody chętnie ubiera się w kolor zielony, żeby szerzyć idee ekologiczne, a historyk „dokopuje się” łopatką do pokładów wiedzy uczniowskiej. Ciekawa była propozycja stroju dla bibliotekarza i polonisty. Modelki z szerokim uśmiechem i wyjątkowym wdziękiem przedstawiły propozycje niezwykłych kreacji dla tych nauczycieli. W ten wyjątkowy sposób uczniowie naszej szkoły podziękowali nauczycielom za ich całoroczną pracę.
Następnie pani dyrektor Krystyna Pakuła złożyła wszystkim swoim pracownikom i uczniom serdeczne życzenia. Nie zabrakło też wyjątkowo ciepłych słów i podziękowań skierowanych do kadry pedagogicznej i pracowników szkoły od rodziców, w imieniu których wystąpiła p. Aneta Piekarska – przewodnicząca Rady Rodziców.
Ten wyjątkowy dzień stał się też okazją do nagrodzenia nauczycieli za ich sumienną pracę. W tym roku Nagrodę Burmistrza otrzymała p. Wioletta Ciostek. Natomiast p. Marta Fornal, p. Katarzyna Bancerek, p. Justyna Kondrat, p. Anna Sańko i p. Andrzej Szydłowski – Nagrodę Dyrektora.
13
POMAGAMY POWODZIANOM!!!
Nasza szkoła nie była obojętna wobec klęski żywiołowej na południu i zachodzie Polski. Uczniowie i wolontariusze SP w Boguszach chętnie włączyli się w akcję Pomocy Powodzianom. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej udało się zebrać znaczną ilość najpotrzebniejszych artykułów.
Dziękujemy!
Wycieczka do Farmy Ignaca.
Dnia 24.09.2024 r. najmłodsi uczniowie klas 0-III wybrali się na wycieczkę do Farmy Ignaca w Hamulce położonej w malowniczym wiejskim otoczeniu. Po dotarciu na miejsce dzieci najpierw odwiedziły ogród zdrowia oraz ogród zmysłów, gdzie odgadywały zagadki dotyczące napotkanych roślin i warzyw. Świetną zabawą okazała się ścieżka sensoryczna, po której dzieci chodziły na boso. Główną atrakcją były liczne zwierzęta gospodarskie, takie jak kozy, konie, a także kury i króliki, które można było obserwować z bliska, a także nakarmić. Dzieci zapoznały się z życiem na wsi i codziennych obowiązkach z opieką nad zwierzętami. Uczestniczyły w licznych zabawach i grach na świeżym powietrzu, a także korzystały z placu zabaw. Na głodnych czekały kiełbaski, pyszne faworki usmażone na patelni nad ogniskiem oraz lemoniada.
Wszyscy wrócili bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi. Z pewnością kiedyś tam wrócimy 😊
5
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Głównym celem akcji jest propagowanie czytelnictwa, zachęcanie do głośnego czytania i obcowania z książką. Młodsi uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w akcji. Chętnie i z uwagą słuchali wierszy czytanych przez uczennice z samorządu szkolnego. Natomiast pani bibliotekarka w klasach 0 - III przeprowadziła zajęcia z biblioterapii.
Akcja "Sprzątanie świata - Polska".
Kazdego roku w trzeci weekend września Fundacja Nasza Ziemia organizuje akcję "Sprzątanie świata - Polska". W tym roku 31 edycja programu ochrony natury odbywa się pod hasłem: „Na straży czystej Ziemi. Od 1994 roku”. Jak wynika z raportów przez 30 lat w akcji wzięło udział ponad 23 miliony uczestników, którzy posprzątali z natury ponad 45 milionów kilogramów śmieci! Pomimo wzrostu świadomości, ciągle są tacy, którzy śmiecą w naturze. Na szczęście jest też jest ogromna rzesza tych, którzy sprzątają, pomagają troszczyć się o Planetę i stoją na straży czystej Ziemi.Nasza szkoła od wielu lat włącza się do tej wspaniałej akcji pomocy naturze. W tym roku nie mogło być inaczej.
5
Narodowe Czytanie w naszej szkole.
W dniu 20 września br. w Szkole Podstawowej w Boguszach odbyła się 13. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, której celem jest popularyzacja najwybitniejszych dzieł literatury polskiej, wzmacnianie tożsamości narodowej oraz promocja czytelnictwa. Uczniowie klasy V, VI i VII pod kierunkiem p. Doroty Zalewskiej zaprezentowali biografię Juliusza Słowackiego, genezę utworu pt. ,,Kordian’’ oraz przeczytali wybrane fragmenty tekstu wybitnego twórcy romantyzmu. Następnie pani dyrektor Krystyna Pakuła podziękowała występującym uczniom oraz opiekunowi za zaangażowanie i zaproponowała, aby przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - Izabela Repucho w zeszytach do języka polskiego złożyła pamiątkową pieczęć, otrzymaną z kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
3
85. rocznica wybuchu II wojny światowej.
WOJNA – niszczy i uśmierca
WOJNA – to łzy i cierpienie
WOJNA – czyni zamęt w ludzkich sercach
WOJNA – niesie zło, ból i nienawiść13 września 2024 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Przygotowali ją uczniowie z klasy VI pod kierunkiem nauczycieli: Kornelii Szuchnickiej i Andrzeja Szydłowskiego. Celem akademii było przypomnienie młodemu pokoleniu o tragicznych ale i bohaterskich wydarzeniach z naszych dziejów, by tym samym kształtować poczucie patriotyzmu i pamięci narodowej. Narratorzy przypomnieli, jakie tragiczne dla Polski wydarzenia miały miejsce 1 i 17 września 1939 roku. Recytatorzy wierzy przedstawili ogromne bohaterstwo polskich żołnierzy walczących z wrogimi wojskami w czasie kampanii wrześniowej. Westerplatte, Warszawa, Kock i inne miejsca chwały oręża polskiego pozostaną na długo w naszej pamięci i pamięci następnych pokoleń.
Nasze sukcesy :-)
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Natomiast jego wynik ma znaczący wpływ na przyjęcie ucznia do szkoły ponadpodstawowej. Dlatego też egzaminy są bardzo istotnym elementem edukacji i zarówno nauczyciele, jak i uczniowie oraz ich rodzice dokładają wszelkich starań, by uzyskiwane wyniki były jak najwyższe.
W związku tym z dumą i radością informujemy o wynikach tegorocznego egzaminu ósmoklasisty w naszej szkole – Szkole Podstawowej w Boguszach, które okazały się wyższe niż w kraju, województwie, powiecie i gminie:
język polski – 70%
matematyka – 81%
jęyk angielski – 73%.
Gratulujemy naszym absolwentom, ich rodzicom oraz nauczycielom! A młodym ludziom życzymy nie tylko dalszych sukcesów edukacyjnych, ale także osiągania wyznaczonych celów, spełniania marzeń oraz powodzenia w życiu osobistym!
Inauguracja roku szkolnego 2024/2025.
2 września w Szkole Podstawowej w Boguszach odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2024/2025.
Pani Dyrektor Krystyna Pakuła podczas swojego przemówienia nie tylko bardzo serdecznie powitała wszystkich zebranych, ale szczególnie ciepło zwróciła się do najmłodszych, czyli przedszkolaków i uczniów klasy I, witając ich w progach szkoły i obiecując rozpoczęcie fascynującej przygody z nauką. Złożyła też wszystkim życzenia dobrego, bezpiecznego oraz pełnego sukcesów edukacyjnych i wychowawczych nowego roku szkolnego.
W związku z tym możemy oficjalnie ogłosić, że rok szkolny 2024/2025 uważamy za otwarty!
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
21 czerwca 2024 roku, po miesiącach wytężonej pracy, nadszedł czas na upragniony odpoczynek. O godzinie 9:00 na boisku Szkoły Podstawowej w Boguszach odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
Na uroczystości spotkała się cała społeczność szkolna: dzieci z Zespołu Wychowania Przedszkolnego oraz z Oddziału Przedszkolnego, uczniowie klas I-VIII, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy szkoły.
Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie wręczono świadectwa oraz nagrody uczniom kończącym z wyróżnieniem ten rok szkolny i biorącym udział w konkursach. Nie zapomniano także o rodzicach, którzy otrzymali listy gratulacyjne oraz dyplomy z podziękowaniem za aktywny udział w życiu szkoły.
Wspólny czas umiliły wszystkim występy uczniów klasy VIII i VII. Absolwenci w sposób wzruszający pożegnali się z tymi, którzy towarzyszyli im podczas pierwszego etapu edukacji.
Na koniec dyrektor szkoły Krystyna Pakuła pogratulowała uczniom wyników w nauce i sukcesów, podziękowała rodzicom za zaangażowanie w życie szkoły i złożyła wszystkim życzenia udanego wypoczynku oraz pogodnych i bezpiecznych wakacji.
Po części oficjalnej uczniowie udali się na spotkania ze swoimi wychowawcami, gdzie mogli się pożegnać na najbliższe dwa miesiące.
Życzymy wszystkim uczniom samych słonecznych chwil i mile spędzonych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu!
Rozdanie stypendiów Burmistrza Sokółki za wysokie wyniki w nauce.
W dniu 20 czerwca br. szesnastu uczniów naszej szkoły odebrało z rąk Burmistrza Sokółki- Adama Kowalczuka stypendia za wysokie wyniki w nauce. To ważne wydarzenie stanowi potwierdzenie trudu i poświęcenia młodych ludzi w dążeniu do wiedzy oraz osiąganiu doskonałych wyników w nauce. Jest to podsumowanie ich wysiłku i zaangażowania. Stypendystom życzymy dalszych sukcesów i wytrwałości w osiąganiu wyznaczonych celów!
1
Jedz owoce i warzywa, to na zdrowie dobrze wpływa!
W ramach programu dla szkół, czyli unijnego projektu będącego kontynuacją dwóch programów „Mleko w szkole” oraz „Owoce i warzywa w szkole”, koordynowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pod hasłem „Odżywiam się zdrowo. Jem owoce i warzywa, bo chcę zdrów być jak ryba!”
W konkursie wzięli udział uczniowie klas młodszych, którzy w kreatywny sposób pokazali, jak ważne jest w życiu człowieka codzienne spożywanie warzyw i owoców. Wszystkie prace zostały nagrodzone dyplomami i drobnymi upominkami.
Dzień pustej klasy.
Nasza szkoła włączyła się w ogólnopolski projekt „Dzień pustej klasy”. Tego dnia w klasie 2 i 3 zajęcia odbyły się w terenie. Była lekcja rysunku a także lekcja mikroturystyki, czyli zabranie swoich ludzików na wycieczkę – „lego przygodę”, którą udokumentowali zdjęciami.
PUSTA KLASA – nauka może być zabawą, a zabawa nauką😊
9
Bezpieczeństwo to podstawa!
„Bezpieczeństwo to podstawa” – takie hasło przyświecało uczniom 18 czerwca 2024 r. w Szkole Podstawowej w Boguszach. Tego dnia gościliśmy w naszej szkole panią policjantkę, która przypomniała najważniejsze zasady bezpieczeństwa, o których powinniśmy szczególnie pamiętać podczas letniego wypoczynku. Wszyscy utrwalili sobie numery alarmowe i sposób podawania informacji przez telefon. Omówione zostały zasady bezpieczeństwa nad wodą, poruszania się po drogach oraz bezpieczne zachowania podczas kontaktu z psem oraz w czasie ataku przez to zwierzę. Ponadto przypomniano jakie zagrożenia mogą płynąć z rozmowy z nieznajomymi osobami i kogo należy powiadomić, gdy zostanie się skrzywdzonym przez osobę dorosłą. Wszystkie informacje były tylko kwestią uporządkowania wiedzy, bowiem jak pokazali uczniowie ich wiedza na temat bezpieczeństwa jest bardzo duża.
Został przeprowadzony również egzamin na Kartę Rowerową, do którego przystąpili uczniowie klasy czwartej. Po wcześniejszym sprawdzeniu wiedzy teoretycznej, odbył się egzamin praktyczny przeprowadzony przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego w Sokółce. Wszyscy uczniowie, którzy podeszli do egzaminu zdali go pomyślnie.
12
Wycieczka do Wioski Indiańskiej w Supraślu.
13 czerwca 2024 r. uczniowie klas młodszych 0-3 i ZWP udali się na wycieczkę do Wioski Indiańskiej w Supraślu by poznać bliżej kulturę i zwyczaje Tubylczych Narodów Ameryki. Gospodarze przyjęli nas bardzo serdecznie, zapewniając nam mnóstwo atrakcji. Wizytę rozpoczęliśmy od zwiedzania wioski, w której to obejrzeliśmy wierne rekonstrukcje namiotów, strojów i przedmiotów codziennego użytku – rękodzieła, które pozwoliły nam lepiej wyobrazić dawne życie w wędrownym indiańskim obozie i przenieść się do czasów Dzikiego Zachodu. Siedząc przy ognisku wysłuchaliśmy opowieści wodza o dawnym życiu narodów indiańskich. Ćwiczyliśmy swe oko w strzelaniu z łuku i wiatrówki, rzucaliśmy lassem, uczestniczyliśmy w indiańskich grach i zabawach (przeciąganie liny, równoważnia, pokonywanie przeszkód), malowaliśmy twarze i szukaliśmy złota. Podczas wizyty poznaliśmy i zaprzyjaźniliśmy się również z ważnym zwierzęciem gospodarki Indian Perii – koniem, którego można było dosiąść i się na nim przejechać. Miłym i niezapomnianym akcentem było obcowanie ze zwierzętami: alpakami, szopem Julianem i skunksem Pazurkiem. Wycieczkę zakończyliśmy przejażdżką kolejką po malowniczym Supraślu.
12
Szkolny Turniej Gry „Uno”.
Dnia 12 czerwca w naszej szkole odbył się Szkolny Turniej Gry „Uno”, którego pomysłodawczynią była wiceprzewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Izabela Repucho. W rozgrywkach wzięło udział 12 uczniów z klas I-III. Mistrzem tej gry został Miłosz z klasy III. Dziękujemy wszystkim za udział w turnieju, za zdrową rywalizację i wspaniałą atmosferę.
11
Szalone dni w szkole.
W ramach Szalonych dni w szkole Samorząd Uczniowski w II półproczu roku szkolnego 2023/2024 zorganizował Dzień szalonej fryzury, podczas którego uczniowie wykazali się pomysłowością prezentując w szkole różnorodne koki, kucyki czy irokezy oraz Dzień bez plecaka, podczas którego uczniowie spakowali swoje podręczniki w walizki, pudełka, pufy czy koszyki zakupowe. Uczniowie wykazali się kreatywnością i poczuciem humoru. Trzeba przyznać, że wyobraźnia naszych uczniów nie zna granic.
KONKURS PLASTYCZNY „BEZPIECZNIE NA WSI MAMY, BO O ZDROWIE DBAMY”.
6 czerwca 2024roku, w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim, podczas uroczystej Gali Finałowej XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci:,, Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy” pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, uczennica klasy III – Maria Karczewska odebrała dyplom i nagrody za zajęcie II miejsca w etapie wojewódzkim konkursu. Wcześniej, w etapie regionalnym, Marysia zajęła także II miejsce.
Celem konkursu było promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego, zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym upowszechnianych poprzez projekt „Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś” oraz popularyzowanie Wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 roku życia.
Zadaniem konkursowym było wykonanie dwuwymiarowej pracy plastycznej, obrazującej upowszechniane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego sposoby zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym.
Konkurs podzielony był na trzy etapy: regionalny, wojewódzki i centralny.
Serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów w etapie centralnym.
Archiwum Aktualności