22 maja 2023 roku uczniowie klas I – III pod opieką swoich wychowawców, dzięki wsparciu finansowemu przez Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną, uczestniczyli w wycieczce do Białowieży w ramach przedsięwzięcia "Poznajemy Podlaskie". Realizacja przedsięwzięcia umożliwiła dzieciom poznanie jednej z największych atrakcji turystycznych województwa podlaskiego. Zwiedzanie rozpoczęło się od spaceru po pięknym Parku Pałacowym i wizycie w Muzeum Przyrodniczo – Leśnym. Na ekspozycji stałej prezentowane są tam najbardziej charakterystyczne dla Puszczy Białowieskiej zbiorowiska leśne (grąd, ols, łęg, bór sosnowy, borealna świerczyna bagienna), procesy ekologiczne (np. fazy rozkładu drewna) i zjawiska przyrodnicze (np. niezwykłe bogactwo gatunków królestwa grzybów i świata zwierząt). W części kulturowej ekspozycji uczniowie poznali sposoby historycznego użytkowania Puszczy na przestrzeni wieków (sianokosy, bartnictwo, przerób drewna na terpentynę i węgiel drzewny, wąskotorowe kolejki leśne). Po obiedzie dzieci miały okazję podziwiać dzikie tereny prastarego lasu podczas malowniczego spaceru po drewnianych kładkach, Ścieżką Edukacyjną Żebra Żubra. Na zakończenie w Rezerwacie Pokazowym Żubrów dzieci podziwiały największych przedstawicieli ssaków Puszczy Białowieskiej: żubry, jelenie, łosie, sarny, dziki oraz duże drapieżniki: wilki i rysie. Do domu wszyscy wrócili szczęśliwi i pełni wrażeń. To była bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka.
Wycieczka do Białowieży - współfinansowa przez Podlaską Regionalną Izbę Turystyczną w ramach przedsięwzięcia "Poznajemy Podlaskie".
- 8
„Zainwestuj w Naszą Planetę”.
Tegoroczny Dzień Ziemi świętowaliśmy w naszej szkole w dniach 21–24 kwietnia. W obchody tego ekologicznego święta włączyli się wszyscy uczniowie ze swoimi wychowawcami i nauczycielami różnych przedmiotów. Szczególną uwagę w realizacji różnych działań poświęciliśmy segregacji odpadów i ich recyklingowi. Uczniowie wszystkich klas z wielkim zaangażowaniem wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątamy dla Polski”. W ramach godzin wychowawczych, biologii, techniki i zajęć świetlicowych oglądali prezentacje, dyskutowali oraz wykonywali plakaty i gazetki ścienne promujące działania na rzecz ochrony Naszej Planety oraz sprawdzali swoją wiedzę biorąc udział w quizie ekologicznym. 27 kwietnia wszystkie klasy uczestniczyły w spotkaniu z Panią Ewą Kraśnicką, pracownikiem edukacyjnym Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, która bardzo zainteresowała uczniów historią tego parku oraz bogactwem ciekawych gatunków zwierząt a szczególnie ptaków gniazdujących na jego terenie. Tego dnia uczniowie wyrazili swoją akceptację dla działań na rzecz Ziemi ubierając się w kolory Ziemi. Jednak najwięcej radości sprawiło młodym ludziom wspólne sadzenie drzewek na terenie szkoły. Każda klasa dostała własną sadzonkę tui, o którą od dzisiaj będzie musiała dbać. To nie tylko ochrona środowiska naturalnego, ale też pewien symbol – pamiątka wspólnego czasu spędzonego w murach szkoły. Mamy nadzieję, że w przyszłości te drzewka staną się dorodnymi okazami i będą cieszyły nasze oczy.
Wszyscy uczniowie naszej szkoły chętnie włączyli się w różne działania promujące postawy proekologiczne uświadamiając, że możemy już dzisiaj „zainwestować w Naszą Planetę”.
16
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Wszystkie